סגור
בחר שפה

Page doesn't exist for language warning text

מצא את אתר קולופלסט במדינתך

לאחר ניתוח סטומה

הדרכה נכונה והמוצרים הנכונים יסייעו רבות בתהליך ההחלמה מהניתוח. באזור זה תוכל למצוא מידע על המוצרים, עצות מועילות לשמירה על בריאות העור, אופן ההתנהלות בעת שהותך מחוץ לבית ועצות נוספות לחיים עם סטומה.

ציוד סטומה

כיצד תיראה ותחוש הסטומה בימים שלאחר הניתוח?

הימים שלאחר ניתוח סטומה עשויים להיות מאתגרים. תהיה לך שקית מודבקת לבטן ותצטרך ללמוד הרבה דברים חדשים. עכשיו זה הזמן להתחיל להכיר את הסטומה שלך. הימים שלאחר ניתוח סטומה
סגור

כיצד נראית הסטומה לאחר הניתוח?

כשתתעורר לאחר הניתוח השקית הראשונה שלך כבר תהיה מודבקת. סביר להניח שזו תהיה שקית שקופה כך שהאחים/האחיות יוכלו לבדוק את מצב הסטומה החדשה שלך בקלות. ייתכן שתהיה מחובר גם לאינפוזיות ולנקזים. זה נורמלי לחלוטין והם יוסרו בזמן המתאים כמעט ללא כל תחושת אי-נוחות.

הסטומה שלך
הסטומה תהיה בדרך-כלל לחה, צבעה ורדרד-אדום והיא בולטת מעט מדופן הבטן (למרות שסטומות בשטח פני העור או מתחתיו הינן די נפוצות גם כן). ייתכן ובימים שלאחר הניתוח הסטומה תהיה נפוחה מעט, אבל הנפיחות פוחתת עם הזמן, בדרך כלל בתוך שישה עד שמונה שבועות. צבעה האדמדם של הסטומה נובע מהיותה רקמה רירית, בדיוק כמו הרקמה הרירית שבפיך. בסטומה אין תחושה, על כן לא מכאיב לגעת בה.  הסטומה עלולה לדמם מעט בעת ניקיונה, בייחוד בהתחלה, אך מדובר בתופעה רגילה שאמורה להיפסק זמן קצר לאחר מכן.

הסטומה תתחיל לפעול זמן קצר לאחר הניתוח שלך, בדרך כלל תוך מספר ימים. בהתחלה ההפרשה תהיה נוזלית וייתכן שתדיף ריח חזק, זאת מאחר והמעיים לא פעלו במשך זמן מה. אל דאגה, הצואה תתמצק מעט והריח ייחלש כשתשוב לתזונה מאוזנת יותר. הרופא שלך ייעץ לך מתי תוכל לאכול ולשתות כרגיל.

תחילה, סביר להניח שתשים לב לנפיחות (או יציאת גזים) מהסטומה – תופעה זו נורמאלית לחלוטין. ייתכן שתרגיש צורך ללכת להתפנות כפי שחשת בעבר. גם זו תופעה רגילה שתפחת עם הזמן. אם יש לך עדיין פי הטבעת, ייתכן שיפריש מעט הפרשה רירית.

אורוסטומי
אם יש לך אורוסטומי, הסטומה תתחיל לפעול מיד לאחר הניתוח. הצינורות המוכנסים במהלך ניתוח האורוסטומי יישארו במקומם למשך שבעה עד עשרה ימים. בתחילה יהיה לשתן גוון אדמדם, אבל עד מהרה ישוב צבעו לצבע הרגיל.

סגור
טיפול בסטומה

קבלת הדרכה ותמיכה לאחר הניתוח

אח/אחות הסטומה ידריכו אותך כיצד לטפל בסטומה כבר בבית החולים. יש מידע רב לקלוט אז אל תחשוש לשאול שאלות או לבקש הבהרות אם אתה צריך. טיפול בסטומה שלך
סגור

הסתגלות לחיים עם סטומה

לאחר הניתוח שלך, האח/אחות סטומה שלך יסייעו לך להרגיש ביטחון בטיפול בסטומה. נוכחות קרוב משפחה או בת/בן הזוג במהלך ההדרכה עם האח/אחות יכולה לתמוך בך.

האח/אחות הסטומה ידריכו אותך בנושאים הבאים:

  • כיצד לטפל בסטומה שלך
  • כיצד להזמין את ציוד הסטומה והמוצרים הנלווים לסטומה
  • מידע לגבי השתתפות קופת החולים ונושאים נוספים הקשורים לסטומה שלך
  • היבטים מעשיים אחרים לחיים עם סטומה, לדוגמה מזון ושתייה, חיי החברה שלך, נסיעות ושמירה על מערכות יחסים אינטימיות
  • עם מי ליצור קשר במקרה שיש לך שאלות

שאילת שאלות
תצטרך לקלוט בבת אחת מידע חדש רב ואולי תרגיש שאינך יכול להתמודד עם הכול. קח את הזמן ושאל את כל השאלות שאתה צריך כמה פעמים שתצטרך. ככל שתשאל ותתנסה יותר, כך תהיה מוכן יותר ברגע שתשוב הביתה.


התגברות על אתגרים
לאחר החזרה הביתה מבית החולים אתה עשוי לחוות אתגרים מסוימים בטיפול בסטומה. זכור שאח/אחות הסטומה שלך בקהילה וכן האחות יועצת הסטומה בקולופלסט יהיו שמחים לעזור לך בכל בעיה.

לקולופלסט יש גם תכנית תמיכה הנקראת Coloplast Care שייתכן שתועיל לך. Coloplast Care נועדה כדי להקל על החיים עם סטומה – תוכל ליצור קשר עם האחות יועצת הסטומה, עוד היום, במספר 1-800-69-69-68.

סגור
ציוד סטומה

טיפול בסטומה שלך

שמירה על העור שמסביב לסטומה במצב טוב היא הדבר החשוב ביותר שתוכל לעשות כדי להפוך את החיים עם ציוד הסטומה לבטוחים, נוחים וחופשיים מדאגות. סטומה בריאה
סגור

טיפול בסטומה שלך

חשוב לשמור על בריאות העור שלך.

 מגע בין הפרשות הסטומה לעור גורם לגירוי בעור המשפיע לאחר מכן על טיב הידבקות הציוד לגופך.

גירוי עור עלול ליצור מעגל אכזרי של דליפה מוגברת וגירוי חמור עוד יותר בעור  – מעגל שממנו חשוב להימנע.

ששת הצעדים הבאים יסייעו לך לשמור על בריאות העור:

*וודאו שהעור שלך נקי ויבש לחלוטין לפני הדבקת הבסיס

*גזרו את החור בבסיס כך שיתאים בדיוק מסביב לסטומה

*וודאו שקיים מגע מלא בין דבק הבסיס לעור, על ידי הפעלת מעט לחץ בעזרת היד על הבסיס בזמן הדבקתו

*החליפו את הציוד במידה ואתה חש גרד או אי נוחות

*בדקו את גודל הסטומה בתדירות קבועה, בייחוד אם יש לך הרניה

*וודאו שאתם משתמשים בציוד ובמוצרים הנלווים לסטומה המתאימים ביותר למבנה הגוף שלכם.

למידע נוסף על שגרת החלפת הציוד הנכונה לחצו כאן.

השתמש בסוג הציוד הנכון

קיימים סוגים רבים ושונים של שקיות ובסיסי סטומה. ודא שאתה בוחר את הציוד המתאים לגוף שלך.

לבחירתך שקיות ובסיסים בגדלים ובצבעים שונים, מערכות ציוד שונות וסוגי דבק שונים. כמו כן מאפיינים רבים אחרים שיוכלו להתאים לסגנון החיים שלך. התייעץ עם אח/אחות הסטומה לגבי הציוד המתאים לך.

למידע על סוגי ציוד סטומה העומדים לרשותכם ליחצו כאן

 

שימוש במוצרים תומכים לסטומה.

כדי שהשימוש בציוד הסטומה יהיה נוח עוד יותר השתמשו בסדרת המוצרים התומכים Brava. מוצרים אלו יכולים לסייע בשיפור האטימה, שמירה על העור והפחתת הריח.

ליחצו כאן כדי לצפות בסדרת המוצרים התומכים.

סגור
ציוד סטומה

הכרת סוגי ציוד סטומה העומדים לרשותך

המבחר והאפשרויות הם רבים כשמדובר בציוד סטומה ומציאת המוצר הנכון עבורך עשויה להוות אתגר. הבנת האפשרויות העומדות ברשותך היא צעד ראשון טוב. סוגים של ציוד סטומה
סגור

איזה סוג של ציוד סטומה הוא הנכון עבורי?

 

קיימים שני סוגים עיקריים של ציוד סטומה:

ציוד סטומה בחלק אחד המורכב משקית ובסיס המחוברים יחדיו באופן קבוע. בזמן ההחלפה, יש להסיר את כל הציוד כך שמערכת זו מתאימה להחלפות בתדירות גבוהה.
ציוד סטומה בשני חלקים הכולל שקית ובסיס נפרדים. במערכות אלו ניתן להסיר את השקית ולהחליפה מבלי שתצטרך להחליף את הבסיס באותו זמן. קיימות שתי דרכים לחיבור הבסיס והשקית:

 

חיבור מכני - מחבר את השקית לבסיס באמצעות מערכת נעילה המשמיעה צליל "קליק" לאישור נעילה בטוחה.

חיבור באמצעות דבק - חיבור השקית לבסיס באמצעות מערכת דבק הדוקה וגמישה.
סוגי שקיות

קיימים שלושה סוגים עיקריים בהתאם לסוג הסטומה שיש לך:

 

  • סגורה
  • פתוחה
  • אורוסטומי

שקיות סגורות נועדו בדרך כלל למי שיש לו קולוסטומי היות שהצואה בדרך כלל מוצקה יותר. השקיות הסגורות עוצבו כך שיסירו ויחליפו אותן כאשר הן מלאות. במקום לרוקן אותן ולהשתמש בהן מחדש.

שקיות פתוחות  נועדו בדרך כלל למי שיש לו איליאוסטומי, היות שהצואה בדרך כלל נוזלית. לפעמים נעשה שימוש בשקיות פתוחות גם על ידי מי שיש לו קולוסטומי. השקיות הפתוחות קלות לריקון ואין צורך להחליפן באותה תדירות של החלפת השקיות הסגורות.

שקיות אורוסטומי נועדו למי שיש לו אורוסטומי לאיסוף הפרשת השתן. ניתן לרוקן את השקית כשיש בכך צורך. ניתן לחבר שקית אורוסטומי לשקית איסוף שתן כדי להימנע מהצורך להחליף את השקית במהלך הלילה.

 

למדריך סוגי הציוד השונים לחצו כאן

סגור
סטומה

מילון מונחים- ציוד סטומה

החיים לאחר ניתוח סטומה הם מסע המציב אתגרים לאורך הדרך. הגוף שלך יכול להמשיך להשתנות ויש הרבה דברים חדשים שיש להבין – החל במונחים הנפוצים של ציוד הסטומה מילון מונחים
סגור

הסבר על מונחי ציוד סטומה

כדי לסייע לך להבין מהו ציוד הסטומה שלך ולדון בצרכיך עם אח/אחות הסטומה, להלן מילון מונחים למונחים נפוצים.

בסיס: חלק מציוד הסטומה המחבר את הציוד לעור שלך ומגן על העור שלך במהלך השימוש בציוד הסטומה. על החלק הדביק להבטיח מגע צמוד עם פני העור כך שההפרשות מהסטומה לא יבואו במגע עם העור שמסביב.

מערכת החיבור: המערכת מחברת בין הבסיס לשקית בציוד בשני חלקים ומאפשרת להחליף את השקית מבלי להחליף את הבסיס. היא יכולה להיות מכנית (בה מחברים את שני החלקים יחד כמו טאפרוור או נועלים אותם יחד פיזית) או דבק (בה הבסיס והשקית מודבקים יחד).

קונבקס: בסיס בעל צורה אליפטית המפעיל לחץ קל על העור שמסביב לסטומה. הוא תוכנן כדי לסייע בהתאמה לסטומה מאתגרת, למשל סטומה שקועה הנמצאת מתחת לדופן העור.

בסיס בעל הגנה מוגברת: בסיס שניתן להשתמש בו לפרק זמן ארוך יותר, או במקרים בהם יש הפרשות "אגרסיביות" יותר מהסטומה. לסוגים מסוימים של איליאוסטומי ואורוסטומי עשויות להיות הפרשות אגרסיביות העלולות לשחוק מהר מדי את הבסיסים הסטנדרטיים. בסיס בעל הגנה מוגברת נועד בדרך כלל לציוד המורכב משני חלקים.

פילטר: מעת לעת הסטומה משחררת גזים. הפילטר הכלול בשקית הסטומה הוא פילטר בעל פעולה מנטרלת ריחות המסייעת להבטיח שלא ייווצרו ריחות, אחד הדברים שאנשים לרוב חוששים מפניו. הוא גם שולט בשחרור האוויר כך שהשקית לא תתנפח (מה שמכונה גם "בלונינג").

שסתום חד כיווני: ציוד האורוסטומי כולל שסתום חד כיווני לעצירת זרימת השתן חזרה לתוך הסטומה והמסייע במניעת דלקות בשתן.

סגור
ציוד סטומה

למי לספר ומה לספר על הסטומה שלך?

לאחר הניתוח, עשויות לעלות שאלות לגבי: כיצד לספר על הסטומה שלי ולמי לספר אודותיה? רק אתה תחליט למי לספר ומה לומר, אך שיתוף החוויות שלך עשוי לסייע לך בזמן שאתה מסתגל למצבך החדש. למי לספר?
סגור

למי לספר על הסטומה שלך ומה לספר אודותיה?

לא משנה מה תחליט לעשות, הדבר החשוב ביותר הוא שתרגיש נוח עם החלטתך. ייתכן שתרצה להסביר שעברת ניתוח רציני בשל מחלה קשה וכעת אתה לובש שקית סטומה. לעיתים לא יישאר עוד מקום לשאלות ואנשים יבינו שאינך מסתיר את המצב שלך.
היוועץ עם אח/אחות הסטומה שלך בנושא.

משפחה וחברים
פתיחות וכנות עם האנשים הקרובים אליך עשויות לעזור לך לחזור לחיים שהיו לך לפני ניתוח הסטומה. בהתחלה, חשוב שהאנשים הקרובים אליך יבינו שלמרות שחזרת הביתה, ההחלמה מניתוח רציני אורכת זמן.

ילדים
אם יש לך ילדים קטנים או נכדים, אולי תרגיש שהם צעירים מכדי להבין, אולם ילדים בדרך כלל מתמודדים היטב אם מוסרים להם מידע בצורה פשוטה. ילדים בדרך כלל קולטים סודות והסתרת האמת עשויה לפעמים לגרום להם לחשוב שהמצב גרוע ממה שהוא באמת.

בעבודה
אנשים רבים חוששים לספר לעמיתים בעבודה. בדומה למצב עם המשפחה וחברים, רק אתה תחליט למי לספר ומה לומר. עם זאת, בדרך כלל מומלץ לוודא שלפחות אדם אחד יודע שיש לך סטומה, כך שאם יצוצו בעיות כלשהן יהיה לך עם מי לדבר. 

סגור
סגור

הזמינו דוגמיות חינם

תודה על ביצוע ההזמנה

ההזמנה שלך התקבלה

גירסת מלאה