סגור
בחר שפה

Page doesn't exist for language warning text

מצא את אתר קולופלסט במדינתך

לאחר ניתוח סטומה

הדרכה נכונה והמוצרים הנכונים יסייעו רבות בתהליך ההחלמה מהניתוח. באזור זה תוכל למצוא מידע על המוצרים, עצות מועילות לשמירה על בריאות העור, אופן ההתנהלות בעת שהותך מחוץ לבית ועצות נוספות לחיים עם סטומה.

טוב לדעת

כיצד תיראה ותחוש סטומה בימים שלאחר הניתוח?

כיצד תיראה ותחוש סטומה בימים שלאחר הניתוח?

הימים שלאחר ניתוח סטומה עשויים להיות מאתגרים. תהיה לך שקית מודבקת לבטן ותצטרך ללמוד הרבה דברים חדשים. עכשיו זה הזמן להתחיל להכיר את הסטומה שלך. הימים שלאחר ניתוח סטומה
סגור

כיצד נראית הסטומה לאחר הניתוח?

כשתתעורר לאחר הניתוח השקית הראשונה שלך כבר תהיה מודבקת. סביר להניח שזו תהיה שקית שקופה כך שהאחים/האחיות יוכלו לבדוק את מצב הסטומה החדשה שלך בקלות. ייתכן שתהיה מחובר גם לאינפוזיות ולנקזים. זה נורמלי לחלוטין והם יוסרו בזמן המתאים כמעט ללא כל תחושת אי-נוחות.

הסטומה שלך
הסטומה תהיה בדרך-כלל לחה, צבעה ורדרד-אדום והיא בולטת מעט מדופן הבטן (למרות שסטומות בשטח פני העור או מתחתיו הינן די נפוצות גם כן). ייתכן ובימים שלאחר הניתוח הסטומה תהיה נפוחה מעט, אבל הנפיחות פוחתת עם הזמן, בדרך כלל בתוך שישה עד שמונה שבועות. צבעה האדמדם של הסטומה נובע מהיותה רקמה רירית, בדיוק כמו הרקמה הרירית שבפיך. בסטומה אין תחושה, על כן לא מכאיב לגעת בה.  הסטומה עלולה לדמם מעט בעת ניקיונה, בייחוד בהתחלה, אך מדובר בתופעה רגילה שאמורה להיפסק זמן קצר לאחר מכן.

הסטומה תתחיל לפעול זמן קצר לאחר הניתוח שלך, בדרך כלל תוך מספר ימים. בהתחלה ההפרשה תהיה נוזלית וייתכן שתדיף ריח חזק, זאת מאחר והמעיים לא פעלו במשך זמן מה. אל דאגה, הצואה תתמצק מעט והריח ייחלש כשתשוב לתזונה מאוזנת יותר. הרופא שלך ייעץ לך מתי תוכל לאכול ולשתות כרגיל.

תחילה, סביר להניח שתשים לב לנפיחות (או יציאת גזים) מהסטומה – תופעה זו נורמאלית לחלוטין. ייתכן שתרגיש צורך ללכת להתפנות כפי שחשת בעבר. גם זו תופעה רגילה שתפחת עם הזמן. אם יש לך עדיין פי הטבעת, ייתכן שיפריש מעט הפרשה רירית.

אורוסטומי
אם יש לך אורוסטומי, הסטומה תתחיל לפעול מיד לאחר הניתוח. הצינורות המוכנסים במהלך ניתוח האורוסטומי יישארו במקומם למשך שבעה עד עשרה ימים. בתחילה יהיה לשתן גוון אדמדם, אבל עד מהרה ישוב צבעו לצבע הרגיל.

סגור
הסתגלות לחיים עם סטומה 

הסתגלות לחיים עם סטומה 

אח/אחות הסטומה ידריכו אותך כיצד לטפל בסטומה כבר בבית החולים. יש מידע רב לקלוט אז אל תחשוש לשאול שאלות או לבקש הבהרות אם אתה צריך. טיפול בסטומה שלך
סגור

הסתגלות לחיים עם סטומה

לאחר הניתוח שלך, האח/אחות סטומה שלך יסייעו לך להרגיש ביטחון בטיפול בסטומה. נוכחות קרוב משפחה או בת/בן הזוג במהלך ההדרכה עם האח/אחות יכולה לתמוך בך.

האח/אחות הסטומה ידריכו אותך בנושאים הבאים:

 • כיצד לטפל בסטומה שלך
 • כיצד להזמין את ציוד הסטומה והמוצרים הנלווים לסטומה
 • מידע לגבי השתתפות קופת החולים ונושאים נוספים הקשורים לסטומה שלך
 • היבטים מעשיים אחרים לחיים עם סטומה, לדוגמה מזון ושתייה, חיי החברה שלך, נסיעות ושמירה על מערכות יחסים אינטימיות
 • עם מי ליצור קשר במקרה שיש לך שאלות

שאילת שאלות
תצטרך לקלוט בבת אחת מידע חדש רב ואולי תרגיש שאינך יכול להתמודד עם הכול. קח את הזמן ושאל את כל השאלות שאתה צריך כמה פעמים שתצטרך. ככל שתשאל ותתנסה יותר, כך תהיה מוכן יותר ברגע שתשוב הביתה.


התגברות על אתגרים
לאחר החזרה הביתה מבית החולים אתה עשוי לחוות אתגרים מסוימים בטיפול בסטומה. זכור שאח/אחות הסטומה שלך בקהילה וכן האחות יועצת הסטומה בקולופלסט יהיו שמחים לעזור לך בכל בעיה.

לקולופלסט יש גם תכנית תמיכה הנקראת Coloplast Care שייתכן שתועיל לך. Coloplast Care נועדה כדי להקל על החיים עם סטומה – תוכל ליצור קשר עם האחות יועצת הסטומה, עוד היום, במספר 1-800-69-69-68.

סגור
טיפול בסטומה שלך

טיפול בסטומה שלך

שמירה על העור שמסביב לסטומה במצב טוב היא הדבר החשוב ביותר שתוכל לעשות כדי להפוך את החיים עם ציוד הסטומה לבטוחים, נוחים וחופשיים מדאגות. סטומה בריאה
סגור

טיפול בסטומה שלך

חשוב לשמור על בריאות העור שלך. מגע בין הפרשות הסטומה לעור גורם לגירוי בעור המשפיע לאחר מכן על טיב הידבקות הציוד לגופך. גירוי עור עלול ליצור מעגל אכזרי של דליפה מוגברת וגירוי חמור עוד יותר בעור  – מעגל שממנו חשוב להימנע.

שמור על בריאות העור שלך
ששת הצעדים הבאים יסייעו לך לשמור על בריאות העור: 

 1. וודא שהעור שלך נקי ויבש לחלוטין לפני הדבקת הבסיס
 2. גזור את החור בבסיס כך שיתאים בדיוק מסביב לסטומה
 3. וודא שקיים מגע מלא בין דבק הבסיס לעור, על ידי הפעלת מעט לחץ בעזרת היד על הבסיס בזמן הדבקתו
 4. החלף את הציוד במידה ואתה חש גרד או אי נוחות
 5. בדוק את גודל הסטומה בתדירות קבועה, בייחוד אם יש לך הרניה
 6. וודא שאתה משתמש בציוד ובמוצרים הנלווים לסטומה המתאימים ביותר למבנה הגוף שלך 

השתמש בסוג הציוד הנכון
קיימים סוגים רבים ושונים של שקיות ובסיסי סטומה. ודא שאתה בוחר את הציוד המתאים לגוף שלך.

לבחירתך שקיות ובסיסים בגדלים ובצבעים שונים, מערכות ציוד שונות וסוגי דבק שונים. כמו כן מאפיינים רבים אחרים שיוכלו להתאים לסגנון החיים שלך. התייעץ עם אח/אחות הסטומה לגבי הציוד המתאים לך.
השתמש במוצרים הנלווים הנכונים
קולופלסט מציעה גם מגוון רחב של מוצרים נלווים זמינים, כדי שהשימוש בציוד הסטומה יהיה נוח עוד יותר. מוצרים אלו יכולים לסייע בשיפור האטימה, שמירה על העור והפחתת הריח.

סגור
הגוף שונה מאדם לאדם – כך גם ציוד הסטומה

הגוף שונה מאדם לאדם – כך גם ציוד הסטומה

חיוני שתמיד יהיה לך ציוד סטומה המתאים לגוף שלך. מאחר שכל גוף הוא שונה ומאחר שהגוף משתנה עם הזמן, מציאת הציוד הנכון עשויה להוות אתגר. מציאת המוצר הנכון
סגור

הגוף שונה מאדם לאדם – כך גם ציוד הסטומה

לאחר ניתוח סטומה, הגוף שלך עשוי להשתנות בשל מספר סיבות. שינוים אלה עשויים לכלול:

 • עלייה או ירידה במשקל במהלך החלמתך מהמחלה שהובילה לניתוח
 • קפלים או צלקות בעור שמסביב לסטומה
 • התפתחות הרניה (בקע) הקשורה לסטומה

חשוב שתוודא שהציוד בו אתה משתמש מתאים לך התאמה מלאה, גם לאחר השנוי בגוף.

חשוב להיוועץ באח/אחות סטומה לגבי התאמת הציוד וסוגי המוצרים הנלווים שעשויים להתאים לך.

סגור
בחירת ציוד הסטומה הנכון

בחירת ציוד הסטומה הנכון

המבחר והאפשרויות הם רבים כשמדובר בציוד סטומה ומציאת המוצר הנכון עבורך עשויה להוות אתגר. הבנת האפשרויות העומדות ברשותך היא צעד ראשון טוב. סוגים של ציוד סטומה
סגור

איזה סוג של ציוד סטומה הוא הנכון עבורי?

קיימים שני סוגים עיקריים של ציוד סטומה:
ציוד סטומה בחלק אחד המורכב משקית ובסיס המחוברים יחדיו באופן קבוע. בזמן ההחלפה, יש להסיר את כל הציוד כך שמערכת זו מתאימה להחלפות בתדירות גבוהה.

ציוד סטומה בשני חלקים הכולל שקית ובסיס נפרדים. במערכות אלו ניתן להסיר את השקית ולהחליפה מבלי שתצטרך להחליף את הבסיס באותו זמן. קיימות שתי דרכים לחיבור הבסיס והשקית:


חיבור מכני - מחבר את השקית לבסיס באמצעות מערכת נעילה המשמיעה צליל "קליק" לאישור נעילה בטוחה.

חיבור באמצעות דבק - חיבור השקית לבסיס באמצעות מערכת דבק הדוקה וגמישה.

סוגי שקיות
קיימים שלושה סוגים עיקריים בהתאם לסוג הסטומה שיש לך:

 • סגורה
 • פתוחה
 • אורוסטומי

שקיות סגורות נועדו בדרך כלל למי שיש לו קולוסטומי היות שהצואה בדרך כלל מוצקה יותר. השקיות הסגורות עוצבו כך שיסירו ויחליפו אותן כאשר הן מלאות. במקום לרוקן אותן ולהשתמש בהן מחדש.

שקיות פתוחות  נועדו בדרך כלל למי שיש לו איליאוסטומי, היות שהצואה בדרך כלל נוזלית. לפעמים נעשה שימוש בשקיות פתוחות גם על ידי מי שיש לו קולוסטומי. השקיות הפתוחות קלות לריקון ואין צורך להחליפן באותה תדירות של החלפת השקיות הסגורות.

שקיות אורוסטומי נועדו למי שיש לו אורוסטומי לאיסוף הפרשת השתן. ניתן לרוקן את השקית כשיש בכך צורך. ניתן לחבר שקית אורוסטומי לשקית איסוף שתן כדי להימנע מהצורך להחליף את השקית במהלך הלילה.

סגור

מידע על אורח חיים

למי לספר על הסטומה שלך ומה לספר אודותיה?

למי לספר על הסטומה שלך ומה לספר אודותיה?

לאחר הניתוח, עשויות לעלות שאלות לגבי: כיצד לספר על הסטומה שלי ולמי לספר אודותיה? רק אתה תחליט למי לספר ומה לומר, אך שיתוף החוויות שלך עשוי לסייע לך בזמן שאתה מסתגל למצבך החדש. למי לספר?
סגור

למי לספר על הסטומה שלך ומה לספר אודותיה?

לא משנה מה תחליט לעשות, הדבר החשוב ביותר הוא שתרגיש נוח עם החלטתך. ייתכן שתרצה להסביר שעברת ניתוח רציני בשל מחלה קשה וכעת אתה לובש שקית סטומה. לעיתים לא יישאר עוד מקום לשאלות ואנשים יבינו שאינך מסתיר את המצב שלך.
היוועץ עם אח/אחות הסטומה שלך בנושא.

משפחה וחברים
פתיחות וכנות עם האנשים הקרובים אליך עשויות לעזור לך לחזור לחיים שהיו לך לפני ניתוח הסטומה. בהתחלה, חשוב שהאנשים הקרובים אליך יבינו שלמרות שחזרת הביתה, ההחלמה מניתוח רציני אורכת זמן.

ילדים
אם יש לך ילדים קטנים או נכדים, אולי תרגיש שהם צעירים מכדי להבין, אולם ילדים בדרך כלל מתמודדים היטב אם מוסרים להם מידע בצורה פשוטה. ילדים בדרך כלל קולטים סודות והסתרת האמת עשויה לפעמים לגרום להם לחשוב שהמצב גרוע ממה שהוא באמת.

בעבודה
אנשים רבים חוששים לספר לעמיתים בעבודה. בדומה למצב עם המשפחה וחברים, רק אתה תחליט למי לספר ומה לומר. עם זאת, בדרך כלל מומלץ לוודא שלפחות אדם אחד יודע שיש לך סטומה, כך שאם יצוצו בעיות כלשהן יהיה לך עם מי לדבר. 

סגור
חיי היומיום עם סטומה

חיי היומיום עם סטומה

במהלך ההחלמה מהניתוח תגלה שאתה מסתגל לחיים עם סטומה. להלן מספר טיפים ועצות – מספורט, תזונה, מפגשים חברתיים ועד לאינטימיות – שיסייעו לך לחזור לשיגרה. הסתגלות לחיים עם סטומה
סגור

חיי היומיום עם סטומה

ספורט
פעילות גופנית מומלצת לכולנו. מה שתוכל לעשות כעת תלוי בהרבה במה שעשית לפני הניתוח. שחייה והליכה הן שתי פעילויות קלות לשמירה על כושר ולשמירה על רמות האנרגיה שלך. זכור שחזרה לפעילות ספורטיבית צריכה להיות תהליך הדרגתי. היוועץ עם אח/אחות הסטומה שלך לפני תחילת הפעילות הגופנית.

טיפים לגבי בגדי ים:

 • מדוד לפני שאתה קונה. קיימים בגדי ים מיוחדים, אך אין בהם בהכרח צורך.

לנשים

 • בגד ים שלם עם קישוטים או דוגמאות יכול לסייע בהסוואת השקית
 • בגד ים עם כיסוי סביב הבטן יכול לספק תמיכה נוספת.
 • אריג לכריכה סביב הגוף יכול להיות מצוין להתכסות על חוף הים.

לגברים

 • לבישת שכבות, למשל מכנסי שחייה מלייקרה או מחומר נמתח, מתחת למכנס הקצר תעזור להחזיק את שקית הסטומה במקומה.

טיפים להגנה מפני השמש:

 • מרח קרם הגנה רק לאחר שהדבקת את הבסיס, כיוון שקרמים ושמנים עשויים למנוע מהבסיס להידבק לעור כראוי.

תזונה

ברוב המקרים אינך חייב לשמור על דיאטה מיוחדת, אלא אם קיבלת הוראות מיוחדות, אך כמו אצל כל אחד אחר, מאכלים מסוימים עשויים לגרום לגזים או פשוט לא להתאים לך.

אם נראה לך שמאכל מסוים גורם לבעיות, נסה להימנע ממנו לתקופה מסוימת וחזור לאכול אותו לאחר מכן. אם תחזור על כך שלוש פעמים עם כל מאכל מסוים, תוכל לדעת אם הוא באמת גורם לבעיה.

לעיסת המזון ביסודיות לפני הבליעה מסייעת לעיכול. מנטה ותה שומר עוזרים במניעת גזים. גם יוגורט ומשקאות יוגורט יכולים לעזור לחלק מהאנשים.

מאכלים העשויים לגרום לגזים כוללים ברוקולי, כרובית, כרוב, תרד, שעועית (ירוקה או מבושלת), בצל, שום, כרוב ניצנים, מלפפון, תירס ואפונה.

מומלץ להיוועץ עם אח/אחות הסטומה שלך או עם דיאטנית קלינית.

משקאות
כפי שהיה לפני הניתוח, כמות הנוזלים שתשתה תשפיע על מוצקות ההפרשות שלך. הדבר משתנה מאדם לאדם, אך אנשים רבים מרגישים שמשקאות תוססים ובירות נוטים לגרום להיווצרות גזים. מים, שייק פירות ומיצי פירות עדיפים על פני תה וקפה אשר עשויים לגרום להתייבשות. לגבי אלכוהול, אתה עדיין יכול לשתות אלכוהול כל עוד הוא אינו מהווה בעיה עם התרופות שאתה נוטל.

היוועץ בנושא עם הרופא המטפל או עם אח/אחות סטומה. 


עצירות
אם אתה סובל מעצירות, שינוי בתזונה עשוי לסייע. אנשים שונים אלה מאלה, כך שאתה יודע מה נחשב לתקין לגביך. אם יש לך גזים, הסטומה שלך פועלת. צריכת כמויות גדולות יותר של נוזלים מסייעת במקרה של עצירות, אך אם אתה סובל מאי נוחות או אם יש לך חששות, פנה לאח/אחות הסטומה. אם לא היו לך יציאות במשך 3-‏4 ימים, ייתכן שהם ימליצו לך על תכשיר משלשל.

שלשול
מדי פעם, בדומה לכל אחד אחר, ייתכן שתסבול מהתקף שלשולים או מצואה רכה. אל תיבהל. התקף שלשולים חד פעמי עשוי להיגרם ממשהו שאכלת ובדרך כלל יחלוף מעצמו. אולם אם היו לך שלושה התקפי שלשול רציפים או יותר,  עליך להתייעץ עם אח/אחות הסטומה מאחר שבמצב כזה קיים סיכון להתייבשות.


אכילה בחוץ
ברגע שתקבל מושג טוב יותר לגבי המאכלים המתאימים לך, אין שום סיבה שלא תיהנה שוב מארוחה במסעדה.

התחל ממסעדה מוכרת וממאכל פשוט – כמו פיצה. כשאתה מזמין, אין צורך להיות זהיר מדי, רק הגיוני. הזמן מה שתרצה, רק קח בחשבון שמאכלים עם רטבים עשירים עלולים לגרום לבעיות.

אם אתה חושש לגבי מאכלים מסוימים, נסה אותם תחילה בבית כך שתדע כיצד הגוף שלך יגיב ולאחר מכן הוסף אותם לתזונה שלך באופן הדרגתי.

מפגשים חברתיים
דבר אינו צריך למנוע ממך מליהנות מכל האירועים החברתיים בהם השתתפת לפני הניתוח, בין אם זה ישיבה בנחת בבית הקפה המקומי, ארוחה עם בן/בת זוגך או בילוי עם חברים.

מומלץ להציב לעצמך בתחילה מטרות פשוטות וברות השגה. אפשר להתחיל במשהו פשוט כמו שימוש בשירותים ציבוריים בפעם הראשונה, יציאה למסעדה או ביקור קרוב משפחה וכן תכנון פעילות ממושכת מחוץ לבית. בהמשך תחשוב על הזמנת נופש או חופשה.

כשאתה פוגש אנשים חדשים, אינך חייב לספר להם על מצבך אלא אם אתה מרגיש נוח לעשות זאת. זה תלוי בך לחלוטין.

סגור
חזרה לעבודה

חזרה לעבודה

חזרה לעבודה עשויה להוות חלק מהחזרה לשיגרה. חזרה לעבודה לאחר ניתוח סטומה
סגור

חזרה לעבודה

תכנון מראש
רוב האנשים יכולים לשוב לעבודה לאחר ההחלמה מהניתוח. מתי ואיך תחזור לעבודה תלויים למעשה בהרגשתך, בסוג העבודה שלך ובניתוח הסטומה שעברת.

שוחח עם המעסיק שלך ודונו יחד באפשרויות העומדות בפניך מוקדם ככל האפשר. ייתכן שהדרך הנוחה ביותר לשוב לעבודה היא להתחיל במשרה חלקית, דבר שיותיר לך זמן למנוחה ולהסתגלות לשגרה החדשה.

הכנה לחזרה לעבודה
מספר שבועות לפני שתחזור, בצע כמה ניסיונות בהם תתלבש ותתכנן את היום שלך כאילו שאתה יוצא לעבודה. חשוב על התזונה שלך ועל מתי וכמה פעמים ביום תצטרך להחליף או לרוקן את השקית שלך. כך תוכל לבנות שגרה ולתכנן את היום שלך בהתאם. והכי חשוב, הדבר יגרום לך להרגיש מוכן.

היוועץ עם אח/אחות הסטומה שלך, או עם הרופא המטפל על אופן החזרה לעבודה המתאים עבורך.

סגור
טיולים ונסיעות עם סטומה

טיולים ונסיעות עם סטומה

חזרה לשיגרה, גם כשמדובר בנסיעות. טיפים לנסיעות עם סטומה
סגור

חופשות ונסיעות עם סטומה

חופשות ונסיעות
הסטומה שלך לא אמורה למנוע ממך לטייל. ייתכן שתצטרך מעט זמן להתרגל לסטומה ולהרגיש מוכן לטייל. התחל מנסיעות קצרות והחלט כיצד להמשיך.

בין אם אתה נוסע ברכב, באוטובוס, ברכבת או טס במטוס, חשוב להיות מוכן כהלכה. ארוז תיק נסיעות קטן להחלפות וקח כמות גדולה מהציוד בו אתה משתמש.

טיסה
אם אתה טס, ודא שארזת ציוד בכמות מספקת למשך הטיסה ולזמן שתימצא בנסיעות, קח אתך ציוד נוסף לכל מקרה. חלק את הציוד בין התיקים שאתה לוקח אתך, כולל בתיק היד איתו אתה עולה למטוס, למקרה שהמטען שלך ייאבד או שהטיסה תתעכב. זכור שאסור לקחת מספריים בתיק היד איתו אתה עולה למטוס, לכן יש לגזור את הבסיס לגודל המתאים לפני הטיסה.

אל תחשוש מהתרחבות השקית עקב שינויי לחץ בתא המטוס. שקיות הסטומה תוכננו ונבדקו לעמידה בשינויי לחץ.

נסיעה לחו"ל
לפני שאתה נוסע לחו"ל, בדוק את פוליסת ביטוח הנסיעות שלך כדי לבדוק את תנאי הכיסוי בזמן נסיעתך.

באקלים חם יותר אתה עשוי להזיע יותר ולכן תצטרך להחליף את השקית לעתים קרובות יותר. ודא תמיד שהעור שלך יבש לחלוטין לפני שאתה שם את השקית החדשה כדי להבטיח התאמה מלאה.

בזמן החופשה, זכור שאתה עדיין יכול לעשות את רוב הפעילויות שביצעת קודם לכן, הירגע ותיהנה.

טיפים לחופשה:

 • אחסן את שקיות הסטומה במקום קריר
 • השתמש במי שתייה מבקבוק כדי להחליף את השקית שלך כשאתה בחוץ
 • מרח קרם הגנה אחרי ששמת את הבסיס, כיוון שהקרמים עשויים להשפיע על אופן הדבקות הבסיס
 • אטום ורוקן שקיות משומשות והשלך אותן יחד עם פסולת רגילה
 • אם אתה מרגיש נבוך להשאיר שקיות בחדר בית המלון השתמש בפחי אשפה ציבוריים
 • לפני שאתה יוצא לחופשה, ברר היכן תוכל למצוא סיוע רפואי מקצועי במקום החופשה שלך, למקרה שתזדקק לכך
סגור
אינטימיות והיריון עם סטומה

אינטימיות והיריון עם סטומה

למרות שסטומה עשויה להשפיע על הרגשתך כלפי הגוף שלך, היא לא חייבת להשפיע על מערכת היחסים שלך עם בן/בת הזוג או אפילו על היריון. המשך לקרוא לקבלת עצות פשוטות ומעשיות לחיים עם סטומה. אינטימיות עם סטומה
סגור

אינטימיות והיריון עם סטומה

לאחר ניתוח סטומה, טבעי שיהיו לך חששות לגבי מראה גופך. יעבור זמן עד שתתרגל לשינוים הפיזיים וייתכן שתרגיש פחות מושך כתוצאה מכך. למרות שהדבר עשוי להוות אתגר, חשוב ללמוד לקבל זאת כחלק ממי שאתה.

מה לגבי אינטימיות?
ברוב המקרים ניתן להמשיך באינטימיות ובמערכת יחסים לאחר ניתוח סטומה. התשובה לשאלות כיצד ומתי תלויה בסוג הניתוח שעברת, אולם אין-אונות ו/או אי נוחות עשויים להיגרם במקרים בהם החלחולת או שלפוחית השתן הוסרו (גם נשים עשויות להיות מושפעות מכך).

חשוב לדבר על כך עם בת/בן הזוג ולנסות שלא להרגיש נבוך מדי בשל הניתוח. חשוב גם לדבר עם אח/אחות הסטומה אשר רגילים לדון בבעיות שאתה חווה ויוכלו לסייע בדרכים רבות. ישנם גם מספר טיפים ועצות מועילים להתגברות על מכשולים יומיומיים. לדוגמה, התאמת לבוש תחתון מתחרה כך שהוא יילבש כרצועה סביב גופך ויכסה את השקית, או שימוש בשקיות זעירות למקרים אינטימיים.

האם אוכל ללדת?
סטומה והיריון קיום סטומה לא מונע מאישה לשאת עובר ברחמה וללדת בצורה רגילה. ככל שהבטן גדלה הסטומה פשוט תתאים לצורה המשתנה של הבטן. בשלבים המאוחרים של ההיריון, ייתכן שתזדקקי למראה בעת החלפת השקית. הלידה בדרך כלל מתרחשת כרגיל.
מומלץ תמיד להתייעץ עם הרופא המטפל.


סגור
הסבר על מונחי ציוד סטומה

הסבר על מונחי ציוד סטומה

החיים לאחר ניתוח סטומה הם מסע המציב אתגרים לאורך הדרך. הגוף שלך יכול להמשיך להשתנות ויש הרבה דברים חדשים שיש להבין – החל במונחים הנפוצים של ציוד הסטומה קרא את המונחים הנפוצים הקשורים לציוד סטומה.
סגור

הסבר על מונחי ציוד סטומה

כדי לסייע לך להבין מהו ציוד הסטומה שלך ולדון בצרכיך עם אח/אחות הסטומה, להלן מילון מונחים למונחים נפוצים.

בסיס: חלק מציוד הסטומה המחבר את הציוד לעור שלך ומגן על העור שלך במהלך השימוש בציוד הסטומה. על החלק הדביק להבטיח מגע צמוד עם פני העור כך שההפרשות מהסטומה לא יבואו במגע עם העור שמסביב.

מערכת החיבור: המערכת מחברת בין הבסיס לשקית בציוד בשני חלקים ומאפשרת להחליף את השקית מבלי להחליף את הבסיס. היא יכולה להיות מכנית (בה מחברים את שני החלקים יחד כמו טאפרוור או נועלים אותם יחד פיזית) או דבק (בה הבסיס והשקית מודבקים יחד).

קונבקס: בסיס בעל צורה אליפטית המפעיל לחץ קל על העור שמסביב לסטומה. הוא תוכנן כדי לסייע בהתאמה לסטומה מאתגרת, למשל סטומה שקועה הנמצאת מתחת לדופן העור.

בסיס בעל הגנה מוגברת: בסיס שניתן להשתמש בו לפרק זמן ארוך יותר, או במקרים בהם יש הפרשות "אגרסיביות" יותר מהסטומה. לסוגים מסוימים של איליאוסטומי ואורוסטומי עשויות להיות הפרשות אגרסיביות העלולות לשחוק מהר מדי את הבסיסים הסטנדרטיים. בסיס בעל הגנה מוגברת נועד בדרך כלל לציוד המורכב משני חלקים.

פילטר: מעת לעת הסטומה משחררת גזים. הפילטר הכלול בשקית הסטומה הוא פילטר בעל פעולה מנטרלת ריחות המסייעת להבטיח שלא ייווצרו ריחות, אחד הדברים שאנשים לרוב חוששים מפניו. הוא גם שולט בשחרור האוויר כך שהשקית לא תתנפח (מה שמכונה גם "בלונינג").

שסתום חד כיווני: ציוד האורוסטומי כולל שסתום חד כיווני לעצירת זרימת השתן חזרה לתוך הסטומה והמסייע במניעת דלקות בשתן.

סגור
סגור

הזמינו דוגמיות חינם

תודה על ביצוע ההזמנה

ההזמנה שלך התקבלה

גירסת מלאה