סגור
בחר שפה

Page doesn't exist for language warning text

מצא את אתר קולופלסט במדינתך

לפני ניתוח סטומה

טבעי שיהיו לך שאלות רבות לפני ניתוח סטומה. בחלק זה תוכל להתחיל לקבל כמה תשובות. תוכל למצוא מידע על סוגים שונים של סטומות, על סוגי המוצרים שבהם תשתמש ועל נושאים קשורים אחרים.

ציוד סטומה

מה זו סטומה?

עליך להבין בדיוק מהי סטומה וכיצד היא נוצרת כצעד ראשון וחיוני לתפיסת השפעתה על חיי היומיום שלך. הבנת מה זו סטומה
סגור

מה זו סטומה?

סטומה נוצרת כתוצאה מניתוח שנועד להסיר מחלה או להקל את התסמינים שלה. מדובר בפתח מלאכותי המאפשר מעבר של צואה מהמעי או שתן מדרכי השתן.

הסטומה נוצרת מקצה של המעי המובא אל דופן הבטן כדי ליצור סטומה (פיום). 


הורדת חוברות מידע רלוונטיות לסטומה:

סגור
קולופלסט ציוד סטומה

כיצד נראית סטומה ומה התחושה בסטומה?

הסטומה בדרך כלל לחה, צבעה ורדרד-אדמדם והיא בולטת מעט מדופן הבטן. סטומה – מראה ותחושה
סגור

כיצד נראית סטומה ומה התחושה בסטומה?

ייתכן ובימים שלאחר הניתוח הסטומה תהיה נפוחה מעט, אבל הנפיחות פוחתת עם הזמן, בדרך כלל לאחר ששה עד שמונה שבועות.

ללא תחושה, ללא כאב

צבעה של הסטומה הוא אדום, מפני שזוהי רקמה רירית בדיוק כמו הרקמה הרירית שבפה. בסטומה אין תחושה, על כן לא מכאיב לגעת בה - הסטומה עלולה לדמם מעט בזמן שמנקים אותה, בייחוד בהתחלה, אך מדובר בתופעה רגילה שאמורה להיפסק זמן קצר לאחר מכן.

סגור
ציוד סטומה

מערכת העיכול ומערכת השתן

קיימים שלושה סוגי סטומה, וכל אחד נוצר למטרה שונה. המשך לקרוא כדי לגלות היכן הם בדרך כלל ממוקמים ולמה הם נועדו. מערכת העיכול ומערכת השתן
סגור

מערכת העיכול והשתן

שלושת סוגי הסטומה הם: קולוסטומי, איליאוסטומי ואורוסטומי

 

קולוסטומי

קולוסטומיבניתוח קולוסטומי, חלק מהמעי הגס שלך מובא אל דופן הבטן ליצירת סטומה. קולוסטומי בדרך כלל נעשית בצדה השמאלי של הבטן. בחלק זה של המעי הצואה מוצקה, מאחר ואין שריר השולט על הפרשות הסטומה יש צורך לאסוף את הצואה באמצעות שקית סטומה.

קיימים שני סוגים שונים של ניתוח קולוסטומי: קולוסטומי ולופ קולוסטומי (קולוסטומי בצורת לולאה).

קולוסטומי
אם הוסרו חלקים מהמעי הגס או מהחלחולת, שארית המעי הגס מובאת אל דופן הבטן כדי ליצור סטומה. קולוסטומי יכולה להיות זמנית או קבועה. הפתרון הזמני מתאים למקרים בהם הוסר החלק הנגוע של המעי ושאר המעי זקוק למנוחה לפני חיבור הקצוות יחדיו. הפתרון הקבוע נבחר במקרים בהם מסוכן מדי או בלתי אפשרי לחבר מחדש את שני חלקי המעי.

לופ קולוסטומי
בלופ קולוסטומי, המעי מורם מעל לשטח פני העור ומוחזק במקומו באמצעות גשר סטומה. נעשה חתך בחלקה החשוף של לולאת המעי והקצוות מופשלים מטה ונתפרים על העור. באופן זה, הסטומה מכילה למעשה שתי סטומות (double-barrelled stoma) המחוברות יחדיו. לופ קולוסטומי היא בדרך כלל אמצעי זמני. ניתן לבצע אותה גם כדי להגן על חיבור ניתוחי במעי.

איליאוסטומי

איליאוסטומיבניתוח איליאוסטומי חלק מהמעי הדק, המכונה איליאום, מובא אל דופן הבטן ליצירת סטומה. איליאוסטומי מבוצעת בדרך כלל במקרים בהם קצה המעי הדק נגוע במחלה, את האיליאוסטומי יוצרים בדרך כלל בצדה הימני של הבטן.

בחלק זה של המעי הצואה בדרך כלל נוזלית, מאחר ואין שריר השולט על הפרשות הסטומה, יש צורך לאסוף את הצואה באמצעות שקית סטומה.

קיימים שני סוגים שונים של ניתוח איליאוסטומי:

איליאוסטומי
איליאוסטומי נעשית כאשר חלק מהמעי הגס מוסר (או שפשוט זקוק למנוחה) וקצה המעי הדק מובא אל דופן הבטן ליצירת סטומה. איליאוסטומי יכולה להיות זמנית או קבועה.

הפתרון הזמני מתאים למקרים בהם הוסר החלק הנגוע של המעי ושאר המעי זקוק למנוחה לפני חיבור הקצוות יחדיו. הפתרון הקבוע נבחר במקרים בהם מסוכן מדי או בלתי אפשרי לחבר מחדש את שני חלקי המעי.

לופ איליאוסטומי
בלופ איליאוסטומי, לולאה מהמעי הדק מורמת מעל לשטח פני העור ומוחזקת במקומה באמצעות גשר סטומה. נעשה חתך בחלקה החשוף של לולאת המעי והקצוות מופשלים מטה ונתפרים על העור. באופן זה, לופ איליאוסטומי מכילה למעשה שתי סטומות המחוברות יחדיו.

לופ איליאוסטומי היא בדרך כלל זמנית ומבוצעת לשמירה על חיבור ניתוחי במעי. אם היא זמנית היא תיסגר או תוחלף בניתוח מאוחר יותר.

אורוסטומי


אורוסטומיאם שלפוחית השתן או מערכת השתן ניזוקו או שהם נפגעו ממחלה ואינך מסוגל להטיל שתן באופן רגיל, תזדקק לסטומה להפרשת שתן. סטומה זאת נקראת אורוסטומי, שמות נוספים שאולי תשמע הינם ileal conduit או שלפוחית השתן של Bricker.

בניתוח חלק קצר מהמעי מובא אל דופן הבטן מצד ימין והקצה השני נתפר. השופכנים מנותקים משלפוחית השתן ומחוברים מחדש לחלק המבודד של המעי. מאחר שחלק זה של המעי קטן מכדי לשמש כמאגר ואין שריר או שסתום לשליטה על הטלת השתן, תידרש לך לשקית אורוסטומי לאיסוף השתן.

סגור
ציוד סטומה

מערכת העיכול ומערכת השתן

קולוסטומי ואיליאוסטומי הינן סטומות של מערכת העיכול בעוד שאורוסטומי הינה סטומה של מערכת השתן. דרך טובה להבין כיצד הסטומה פועלת היא הבנת האופן בו גופך מעכל מזון ושתייה. מערכת העיכול ומערכת השתן
סגור

מערכת העיכול והשתן

מערכת העיכול

מערכת העיכולהקיבה
כאשר אתה אוכל, המזון נע דרך צינור ארוך וצר, המכונה ושט, אל תוך הקיבה שלך. בקיבה, המזון עובר תסיסה עד ליצירת פיסות קטנות יותר שמיצי הקיבה הופכים לנוזל.

המעי הדק
ה"מסע" ממשיך כאשר תוכן הקיבה עובר אל תוך המעי הדק (איליאום) בו מסתיים העיכול. הגוף סופג את החומרים המזינים הנחוצים עבורו לאנרגיה, גדילה ויצירת תאים חדשים ומזרים אותם למחזור הדם.

המעי הגס
לאחר שהחומרים המזינים נספגו, השאריות עוברות למעי הגס, ובו הגוף סופג עוד נוזלים מהפסולת כך שתהיה מוצקה יותר. השרירים בדופן המעי הגס דוחפים את הפסולת קדימה לתוך החלחולת, ומשם היא יוצאת מהגוף דרך פי הטבעת בסיוע שרירי פי הטבעת, כצואה.

 

מערכת השתן

מערכת השתןהשתן נוצר על ידי הכליות ונע במורד שני צינורות, המכונים שופכנים, אל תוך שלפוחית השתן. השתן נוצר ללא הפסקה, אך הוא מאוחסן בשלפוחית השתן עד שאתה חש צורך להטיל שתן, ואז, השתן יוצא מגופך דרך השופכה.

סגור
 כיצד תשפיע הסטומה על חיי היומיום שלך?  כיצד תשפיע הסטומה על חיי היומיום שלך? ייקח זמן להסתגל לחיים עם סטומה, אך לרוב אין כל סיבה שהשינוי ימנע ממך לעסוק ברוב הפעילויות בהן אתה כבר עוסק, מפעילות גופנית ועד חיי חברה. חיי היומיום עם סטומה
סגור

כיצד תשפיע הסטומה על חיי היומיום שלך?

לאחר ניתוח הסטומה תזדקק לזמן החלמה. זה נורמלי לגמרי והזמן הדרוש להחלמה משתנה מאדם לאדם. הסטומה תשתנה בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח, גם מבחינת הגודל וגם מבחינת סוג ההפרשה . בנוסף, אתה עשוי לעלות או לרדת במשקל במהלך שבועות אלה.

התחלת שימוש בשקית
ברגע שיש לך סטומה, אין שליטה על תזמון עשיית הצרכים, או במקרה של אורוסטומי, על מתן שתן. משמעות הדבר היא שתצטרך להשתמש בשקית לאיסוף ההפרשות.

עור בריא
כדי שציוד הסטומה ייצמד כראוי, חשוב מאוד לשמור על עור בריא. כאשר ציוד הסטומה מוצמד כראוי, אין שום סיכון לריחות מהסטומה והסיכון לגירוי בעור מופחת. לפני השחרור מבית החולים, אתה תודרך על -ידי אח/אחות הסטומה לגבי בחירת ציוד סטומה, השימוש בו וכיצד לשמור ולטפל בעור שלך.

מה לגבי מזון ושתייה?
באופן כללי, ניתן לאכול ולשתות כרגיל. נסה לבחון כיצד הסטומה שלך מגיבה לסוגים שונים של מזון. אח/אחות הסטומה שלך, המנתח, או הרופא ימליצו לך במידה ועליך לנקוט אמצעי זהירות מיוחדים.

באופן כללי, ברוב המקרים הסטומה לא מונעת ממך לעבוד, לקיים חיי חברה, לשחק משחקי ספורט, לטייל או תחביבים אחרים. מצב הבריאות הכללי שלך – הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית – ישחק תפקיד חשוב בקביעת איכות החיים שלך בהמשך.

שוחח על כך
שוחח על כךסיוע יכול גם להגיע ממי שבאמת מבין מה עובר עליך. בהחלט אינך לבד – מספר האנשים בעלי סטומה ברחבי העולם הוא 1.9 מיליון. ארגון בעלי סטומה הוא דוגמה למקום בו אפשר לפגוש עמיתים ולקבל עצות מועילות, השראה ותמיכה אישית.

סגור
ציוד סטומה

השמה נכונה של ציוד הסטומה

השמה נכונה של ציוד הסטומה הינה צעד ראשון וחיוני בלמידה כיצד לטפל בסטומה. השמה נכונה של ציוד הסטומה
סגור

השמה נכונה של ציוד הסטומה

ההפרשות מהסטומה (שתן ו/או צואה) יוצאות ישירות לתוך השקית המודבקת על עור הבטן. על מנת להימנע מדליפות, גירויי עור או מבוכה במקום ציבורי, חשוב ביותר ללמוד השמה וחיבור נכון של הציוד (שקית סטומה ובסיס הסטומה) לעור סביב הסטומה.

המפתח הוא התאמה מושלמת

 

העיקרון המנחה הינו לשים את הצד הדביק של הבסיס על העור שסביב הסטומה ולוודא שהחור בבסיס מתאים בדיוק לגודל הסטומה.

אח/אחות הסטומה שלך יסייעו לך להתאים את הציוד המתאים ביותר עבורך וידריכו אותך כיצד לשים את הבסיס, השקית וכיצד להסירם בצורה הנכונה. 

 

 

למידע נוסף על שלושת שלבי שגרת השימוש בציוד הסטומה לחצו כאן:

השמה נכונה של ציוד הסטומה תבטיח הגנה על עורך (coloplast.co.il)

סגור
מדוע עליי להשתמש בשקית סטומה?

מדוע עליי להשתמש בשקית סטומה?

שקית סטומה היא הכרחית לאיסוף ההפרשות מהסטומה בצורה בטוחה ונוחה. תדירות ריקון או החלפת השקית תלויה בסוג הסטומה שיש לך: קולוסטומי, איליאוסטומי או אורוסטומי. מידע שימושי לשימוש בשקית סטומה
סגור

מדוע עליי להשתמש בשקית סטומה?

לא משנה איזה סוג סטומה יש לך, יש לאסוף את כל ההפרשות מהסטומה בצורה בטוחה ונוחה. כאן שקית הסטומה נכנסת לתמונה. את השקית מדביקים על עור הבטן סביב הסטומה והיא אוספת את ההפרשות.

בטוח ומוצנע

סוג השקית שתבחר תלוי בסוג הסטומה שיש לך: קולוסטומי, איליאוסטומי או אורוסטומי. אח/אחות הסטומה שלך יראו לך איזה ציוד סטומה מתאים לך, רוב ציוד הסטומה הקיים בטוח ומוצנע. אף אחד לא ידע שאתה משתמש בציוד סטומה, אלא אם תספר.

החלפת השקית

תדירות החלפת השקית או ריקונה תלויה בסוג הסטומה שיש לך:

  • קולוסטומי: יש להחליף את השקית בין פעם אחת לשלוש פעמים ביום, בהתאם לכמות ההפרשות.
  • איליאוסטומי: יש לרוקן את השקית מספר פעמים ביום.
  • אורוסטומי: יש לרוקן את השקית מספר פעמים ביום. בלילה ניתן לחבר את שקית האורוסטומי לשקית לילה, כך שלא תצטרך לקום כדי לרוקן את השקית.

למידע  נוסף על אופן השימוש בציוד הסטומה פנה לשירות לקוחות

סגור

סוגי שקיות סטומה

<H1> Colostomy

Colostomy

קולוסטומי, ברוב המקרים, בטיפול בקולוסטומי משתמשים בשקיות סגורות. ציוד סטומה לקולוסטומי
סגור

ציוד סטומה לקולוסטומי

שקיות סגורות נועדו בדרך כלל למי שיש לו קולוסטומי היות שהצואה בדרך כלל מוצקה יותר. השקיות הסגורות עוצבו כך שיסירו ויחליפו אותן כאשר הן מלאות, במקום לרוקן אותן ולהשתמש בהן מחדש.
אך במקרים בהם הפרשות הסטומה הינן נוזליות, שקית פתוחה תוכל להתאים.

קיימים שני סוגים עיקריים של ציוד סטומה:

  • ציוד סטומה בחלק אחד המורכב משקית ובסיס המחוברים יחדיו באופן קבוע. בזמן ההחלפה, יש להסיר את כל הציוד כך שמערכת זו מתאימה להחלפות בתדירות גבוהה
  • ציוד סטומה בשני חלקים הכולל שקית ובסיס נפרדים. במערכות אלו ניתן להסיר את השקית ולהחליפה מבלי שתצטרך להחליף את הבסיס באותו זמן
סגור
<H1>Ilostomy

Ilostomy

איליאוסטומי, ברוב המקרים, בטיפול באיליאוסטומי משתמשים בשקית פתוחה הניתנת לריקון. ציוד סטומה לאיליאוסטומי
סגור

ציוד סטומה לאיליאוסטומי

שקיות פתוחות  נועדו בדרך כלל למי שיש לו איליאוסטומי, היות שהצואה בדרך כלל נוזלית. השקיות  הפתוחות קלות לריקון ואין צורך להחליפן באותה תדירות של החלפת השקיות הסגורות.

קיימים שני סוגים עיקריים של ציוד סטומה:

  • ציוד סטומה בחלק אחד המורכב משקית ובסיס המחוברים יחדיו באופן קבוע. בזמן ההחלפה, יש להסיר את כל הציוד כך שמערכת זו מתאימה להחלפות בתדירות גבוהה
  • ציוד סטומה בשני חלקים הכולל שקית ובסיס נפרדים. במערכות אלו ניתן להסיר את השקית ולהחליפה מבלי שתצטרך להחליף את הבסיס באותו זמן
סגור
<H1>Urostomy

Urostomy

אורוסטומי, שקיות אורוסטומי מגיעות עם ברז וניתנות לחיבור לשקיות איסוף שתן. ציוד סטומה לאורוסטומי
סגור

ציוד סטומה לאורוסטומי

שקיות אורוסטומי נועדו למי שיש לו אורוסטומי וזקוק לשקית המתאימה לאיסוף הפרשת השתן. שקית אורוסטומי מכילה ברז ריקון וניתן לרוקן את השקית כשיש בכך צורך. ניתן לחבר שקית אורוסטומי לשקית איסוף שתן כדי להימנע מהצורך להחליף את השקית במהלך הלילה.

קיימים שני סוגים עיקריים של ציוד סטומה:

  • ציוד סטומה בחלק אחד המורכב משקית ובסיס המחוברים יחדיו באופן קבוע. בזמן ההחלפה, יש להסיר את כל הציוד כך שמערכת זו מתאימה להחלפות בתדירות גבוהה
  • ציוד סטומה בשני חלקים הכולל שקית ובסיס נפרדים. במערכות אלו ניתן להסיר את השקית ולהחליפה מבלי שתצטרך להחליף את הבסיס באותו זמן
סגור
סגור

הזמינו דוגמיות חינם

תודה על ביצוע ההזמנה

ההזמנה שלך התקבלה

גירסת מלאה